SZKOŁY Przedszkola Kluby malucha Imprezy Czas wolny Dokształcanie Wakacje Sklepy Usługi Pomoc socjalna Lekarze KINO TEATR FILHARMONIA OPERA Sale Zabaw
02 WRZ

Nowy rok szkolny rozpoczęty

 

We wszystkich bydgoskich szkołach zadzwonił dziś pierwszy dzwonek. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. 11 Listopada.

43 tys. uczniów w ponad 100 placówkach oświatowych rozpoczęło w poniedziałek, 2 września rok szkolny 2019/2020. Do bydgoskich przedszkoli uczęszczać będzie 5 tys. 276, do szkół podstawowych – 22 tys. 780 uczniów, w liceach – 6 tys. 307. Z kolei w technikach i szkołach zawodowych uczyć się będzie 8 tys. 637 uczniów. 

Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w VII Liceum Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy 11 Listopada. 

Rekrutacja młodzieży do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 była szczególna. Ze względu na wprowadzoną przez rząd reformę oświaty,  o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia po raz ostatni ubiegali się absolwenci 3-letniego gimnazjum i - po raz pierwszy - absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej. Prowadzone były dla nich osobne procesy naborowe. 

Miasto dobrze przygotowało się na przyjęcie podwójnego rocznika. Z analizy danych wynikało, że w rekrutacji do pierwszych klas uczestniczyć będzie ponad 7 tys. uczniów.  Przygotowaliśmy dla nich niemal 7 tys. 800 miejsc. We wszystkich liceach ogólnokształcących, szkołach branżowych oraz niemal wszystkich technikach przygotowaliśmy podwójną liczbę miejsc i liczbę oddziałów dla pierwszoklasistów.

Sieć szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy została tak przygotowana, żeby  każdy uczeń mógł znaleźć miejsce, nie ograniczając możliwości nauki nawet w najbardziej obleganych szkołach.  

Aby zapewnić odpowiednie warunki do kształcenia w technikach i w liceach, przeznaczymy też dodatkowe środki na wyposażenie pracowni przedmiotowych. Ponadto, od lat systematycznie wzbogacamy wyposażenie szkół zawodowych i tworzymy nowe, atrakcyjne kierunki, których absolwenci są poszukiwani przez pracodawców. Rozbudowując tę bazę, jesteśmy lepiej przygotowani do przyjęcia podwójnego rocznika. 

Dodatkowo tam, gdzie zaistniała taka potrzebna, np. w Technikum Mechanicznym nr 1, które cieszy się wielką popularnością, miasto przydzieliło dodatkowy budynek, aby ta placówka mogła przyjąć dodatkowych osiem klas I w tym roku.

Warto wiedzieć: 

W stosunku do roku ubiegłego w ofercie edukacyjnej pojawiło się kilka nowości: 

• magazynier-logistyk w Branżowej Szkole I stopnia nr 13 Spożywczej (Zespół Szkół Spożywczych),

• technik programista  w Technikum nr 10 Mechanicznym (Zespół Szkół Mechanicznych nr 1) tylko dla absolwentów szkół podstawowych

• technik rachunkowości  w Technikum nr 6 Ekonomicznym (Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych),

• technik transportu drogowego  w Technikum nr 12 Samochodowym (ZS Zespół Szkół Samochodowych)  – tylko dla absolwentów SP.

Tym samym w technikach będzie się można uczyć na jednym z 45 kierunków kształcenia,  a w branżowych szkołach I stopnia - jednego z 29 zawodów robotniczych i wielu rzemieślniczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/nowy-rok-szkolny-rozpoczety-2/

Ostatnie aktualności

ZOO W MYŚLĘCINKU OTWARTE! OD 19 MAJA MOŻNA ODWIEDZAĆ ZWIERZĘTA.

Czytaj dalej

BEZPŁATNE KONSULTACJE

Czytaj dalej

Już wiemy kiedy dzieci klas I-III idą do szkoły!

Czytaj dalej

RZĄD CHCE OTWORZYĆ SZKOŁY - KIEDY TO NASTĄPI?

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.