SZKOŁY Przedszkola Kluby malucha Imprezy Czas wolny Dokształcanie Wakacje Sklepy Usługi Pomoc socjalna Lekarze KINO TEATR FILHARMONIA OPERA Sale Zabaw
06 STY

BYDGOSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

 

Ulicami Bydgoszczy przejdzie dziś VII Bydgoski Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, ul. Ossolińskich 2.

Barwny pochód wyruszy sprzed kościoła o godz. 13.00 i przejdzie ulicami: Ossolińskich, Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.  

Będzie to okazja do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Orszaki poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w kostiumach z epoki. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd, na którym pojedzie afrykański król Baltazar przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).

Organizatorzy przygotowują też dla uczestników ok 5 tys. kolorowych koron.

Bydgoski Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem o charakterze społecznym i religijnym polegającym na przemarszu przez miasto aktorów amatorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko. Po raz pierwszy został zorganizowany w Bydgoszczy w 2014 r. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. Obecnie Bydgoski Orszak Trzech Króli jest jednym z największych w Polsce.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Jego uczestnicy opowiadają wciąż tą samą, prawdziwą historię, która wydarzyła się ponad 2 tys. lat temu w Ziemi Świętej. Pochód prowadzą Trzej Królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę. Ich świtę stanowią orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Za nimi podążają mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. W ten sposób każdy może się przyłączyć do orszaku - stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Przemarsz kończy się przy stajence, gdzie królowie składają pokłon i dary Nowonarodzonemu Jezusowi.

 

 

Źródło: http://orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl/strona_glowna

Ostatnie aktualności

75 LAT PIPPI POŃCZOSZANKI - KONKURS!

Czytaj dalej

Od 1 lipca rozpoczynamy nowy okres świadczeniowy 500+ i 300+.

Czytaj dalej

NARESZCIE WAKACJE!

Czytaj dalej

KONIEC ROKU SZKOLNEGO!

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.