SZKOŁY Przedszkola Kluby malucha Imprezy Czas wolny Dokształcanie Wakacje Sklepy Usługi Pomoc socjalna Lekarze KINO TEATR FILHARMONIA OPERA Sale Zabaw
25 MAR

Tworzymy dzieła z masy solnej

 

Nieskomplikowana zabawa, która cieszy każdego. Wystarczy przygotować składniki, które każdy z nas ma w domu i skonstruować coś wyjątkowego. Gotowe wyroby można na koniec udekorować wedle upodobania.

Te trzy składniki, które zawsze znajdują się w naszych domach, wystarczą do stworzenia dzieła. Mąka, sól i woda tworzą masę solną, z której możemy wytworzyć, co tylko zechcemy. Jest to wspaniała zabawa dla wszystkich, mimo że wymaga przygotowania i powoduje trochę bałaganu.

Podstawą udanej masy solnej jest odpowiednia proporcja składników. Chociaż wiadomo, że powstaje ona z mąki, soli i wody to trudno uzyskać doskonałą masę, dodając składniki orientacyjnie. Najlepsza masa solna powstaje według takich proporcji: szklanka mąki, szklanka soli oraz pół szklanki wody. 

Przepis na masę solną wygląda następująco:

Zaczynamy od zmieszania mąki z solą. Stopniowo dodajemy wodę, jednocześnie zagniatając masę. Wyrabiamy ciasto do momentu, aż powstanie lepka, plastelinowa konsystencja. Masa musi z łatwością dać się formować i nie może się kruszyć.

Dzieła wytworzone z masy solnej wystarczy odłożyć w suche miejsce i pozostawić do wyschnięcia, tak żeby stwardniały. Można przyspieszyć ten proces za pomocą piekarnika.

Z masy solnej można wykonać różne kształty, ozdoby, dekoracje domowe lub figurki. Gotowe wyroby można pomalować farbami i zostawić do wyszuszenia. Masę można także zabarwić podczas wyrabiania. Można do tego użyć brokatu, barwnika spożywczego albo przypraw takich jak: kakao, cynamon czy kurkuma.

Zabawa z masą solną jest bezpieczna, ponieważ do jej wykonania używa się produktów spożywczych. Jest to dla dzieci największa frajda!

Ostatnie aktualności

ZOO W MYŚLĘCINKU OTWARTE! OD 19 MAJA MOŻNA ODWIEDZAĆ ZWIERZĘTA.

Czytaj dalej

BEZPŁATNE KONSULTACJE

Czytaj dalej

Już wiemy kiedy dzieci klas I-III idą do szkoły!

Czytaj dalej

RZĄD CHCE OTWORZYĆ SZKOŁY - KIEDY TO NASTĄPI?

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.