A jednak nauka 1 września rozpocznie się w szkołach, a nie online! Obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowują wytyczne odnośnie zasad na jakich uczniowie mają wrócić we wrześniu do szkół.
Jak zapowiedział 5 sierpnia br. Dariusz Pionkowski, 1 września nauczyciele spotkają się z uczniami w szkołach. Te muszą być przygotowane na przyjęcie dzieci w taki sposób, aby i one i nauczyciele czuli się bezpiecznie.
Obecnie MEN i GiS pracują nad przygotowaniem przepisów, które zagwarantują wszystkim takie bezpieczeństwo.
Wstępne wytyczne mówią o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny:
-częstym myciu rąk,
-ochronie podczas kichania i kaszlu,
-unikania dotykania oczu, nosa i ust,
-obowiązkowego zakrywania ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły,
-regularnym czyszczeniu pomieszczeń,
-wietrzeniu sal po każdych zajęciach
-większej liczbie lekcji na świeżym powietrzu.
Nie będzie obowiązku noszenia maseczek i rękawiczek przez uczniów w czasie lekcji. Maseczki będą potrzebne w momencie, kiedy będzie gromadziła się większa liczba uczniów, np. podczas apeli.
Ponadto nie będzie też pojedynczych ławek oraz obowiązku mierzenia temperatury.
Szkoły będą też wdrażać procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Taki uczeń będzie odizolowany, a rodzic będzie musiał odebrać go ze szkoły.
Jeżeli okaże się, że w danej placówce potwierdzono zakażenie koronawirusem, natychmiast zostaje powiadomiony powiatowy inspektor sanitarny, który wraz z dyrektorem szkoły podejmie decyzję o ewentualnym zamknięciu szkoły i przejściu na system nauczania zdalnego.
Ministerstwo podkreśla jednak, że nawet „najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach”.
Źródło: www.gov.pl
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.