13 LIP

ŚWIATOWY DZIEŃ SZYMPANSA

14 lipca należy do szympansów, bo właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Szympansa.

Szympans to nasz bliski krewniak. Szacuje się, że z człowiekiem łączy go aż 98%  wspólnych genów. Ich wysoka inteligencja i doskonałe zdolności manualne sprawdzają się przy wytwarzaniu i używaniu narzędzi służących do zdobywania pokarmu – zarówno roślinnego, jak i mięsnego, ponieważ są to małpy wszystkożerne.
W naturze szympansy tworzą liczne, wielopokoleniowe społeczności złożone z wielu samców i samic. Takie grupy liczą niekiedy od 40 do 60 osobników. Samce pozostają w grupie, w której się urodziły. Tworzą zgodne relacje z innymi „mężczyznami”, które przekładają się zwykle na wzajemną pomoc podczas konfliktów. Zdarza się także, że powstają koalicje, mające na celu sprawniejsze objęcie dominacji nad stadem.

 

Poznane są 4 podgatunki szympansa zwyczajnego: zachodni, nigeryjsko-kameruński, środkowy i wschodni. Za powstanie podgatunków szympansa odpowiadają przede wszystkim bariery geograficzne. Małpy te upodobały sobie tereny zarówno wilgotnych, jak i suchych lasów tropikalnych Afryki Środkowej i Zachodniej, co wskazuje na ich wszechstronność i zdolności adaptacyjne.
Niestety, ostatnie 30 lat to dla szympansów ponury czas, bowiem liczebność populacji drastycznie spadała do ponad 60% pierwotnego stanu. W tej chwili wielkość populacji szacuje się na niecałe 300 000 osobników, co sprawiło, że są one zagrożone wyginięciem.

 

Źródło: zoo.gda.pl

Ostatnie aktualności

KONIEC WAKACJI, NOWY ROK SZKOLNY, A ZABAWA TRWA!

Czytaj dalej

MAGICZNY FESTIWAL ŚWIATA BAŚNI

Czytaj dalej

DZIEŃ KOLOROWANEK JUŻ JUTRO!

Czytaj dalej

ŚWIATOWY DZIEŃ SZYMPANSA

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.