ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Lato to dla dzieci czas beztroskiej zabawy, wesołych przygód i leśnych wycieczek. Niestety, czasem zwykle towarzyszą im uciążliwe komary, które pozostawiają na skórze maluchów swędzące ślady. Zagrożeniem, którego nie można lekceważyć, są także kleszcze, których ukąszenie może mieć poważne skutki zdrowotne. Jak się przed nimi uchronić i zabezpieczyć dziecko przed ukąszeniami owadów oraz kleszczy?

 

Odpowiednia odzież

Odpowiednia odzież to podstawa! Jeśli dziecko wybiera się na wycieczkę do lasu, należy zadbać o to, by miało nakrycie głowy (np. czapkę z daszkiem), pełne buty, długie spodnie oraz rękawy. Dzięki temu komary i kleszcze będą miały utrudnioną drogę do skóry naszej pociechy. Po powrocie do domu należy dokładnie wytrzepać i wyprać ubranie dziecka. Maluch powinien również wziąć prysznic, a rodzice – uważnie sprawdzić, czy na jego ciele nie ma pasażerów na gapę.

 

Naturalne sposoby

Uchronić przed owadami mogą dziecko również stosowane na skórę naturalne olejki eteryczne, np. z goździków, eukaliptusa, bazylii czy trawy cytrynowej.  Olejki odstraszą owady i złagodzą objawy ukąszenia. Należy jednak stosować je ostrożnie – wbrew pozorom często są silnie działającymi środkami! Nierozcieńczonych olejów nie wolno nakładać bezpośrednio na skórę, a niektórych należy unikać będąc w ciąży. Nie wszystkie są również bezpieczne dla małych dzieci!

 

Preparaty odstraszające komary

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty przeciw komarom, m.in. w żelu, w sprayu czy w sztyfcie. Decydując się na ich zakup należy upewnić się, że są przeznaczone dla dzieci – niektóre mogą być niebezpieczne zarówno dla maluchów, jak i kobiet w ciąży. Należy także uważnie sprawdzić skład preparatu. Im bardziej jest naturalny, tym lepiej dla naszej pociechy. O bezpieczeństwo wybranego preparatu warto dopytać farmaceutę, który poleci odpowiedni dla dziecka środek.

Chcąc odstraszyć owady, warto również wyeliminować z otoczenia to, co je przyciąga. To m.in. wilgoć, obecny w naszym pocie kwas mlekowy czy kwiatowe aromaty, którymi pachną ubrania wyprane w wielu zapachowych środkach czystości. By uchronić dzieci przed komarami warto również zadbać o to, by miały na sobie jasne ubrania. Jasne, ale nie jaskrawe (żółty bądź pomarańczowy) – te mogą przyciągać muszki.

 

 

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.