HIGIENA JAMY USTNEJ U DZIECKA.

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej naszych pociech jest bardzo ważna i powinna być wdrożona już od pierwszych dni życia dziecka. Pod żadnym pozorem nie należy odkładać jej na później – uzębienie malca z pewnością odczuje skutki wszelkich zaniedbań. Ale jak dbać o higienę jamy ustnej u dziecka? Oto kilka sprawdzonych rad!

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecka, nim w jego jamie ustnej pojawią się ząbki, rodzice powinni dbać o to, aby regularnie oczyszczać wały dziąsłowe i błonę śluzową. W ten sposób nie tylko utrzymają je w czystości, ale także przyzwyczają dziecko do pielęgnacji, dzięki czemu później łatwiej mu będzie zaakceptować kolejne niezbędne zabiegi. Początkowo, do higieny jamy ustnej maluszka, wykorzystać można specjalne silikonowe szczoteczki, naparstek z mikrofibry lub bawełnianą chustkę. W przypadku braku odpowiednich akcesoriów, sprawdzi się również nawinięty na palec wskazujący kawałek gazy. Ważne, aby rodzic pamiętał o dokładnym przygotowaniu do zabiegu, m.in. o umyciu rąk.

Higiena pierwszych ząbków

Gdy w buzi malucha pojawiają się pierwsze ząbki, warto odwiedzić stomatologa. Lekarz oceni ryzyko zachorowania na próchnicę, wyjaśni, w jaki sposób jej uniknąć i zaleci odpowiednie postępowanie, również dotyczące higieny jamy ustnej dziecka. Gdy pojawiają się w niej ząbki, konieczne staje się szczotkowanie. Na rynku dostępne są zarówno elektryczne, jak i manualne szczoteczki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Początkowo należy wybierać te w przedziale 0-3 lata, których miękkie włosie dokładnie oczyści zęby i dziąsła dziecka, a jednocześnie nie podrażni ich. By zachęcić malca do mycia zębów, niektórzy rodzice wybierają szczoteczki zmieniające kolor podczas oczyszczania, wyposażone w timer lub odtwarzające muzykę. Ważny jest także wybór pasty, która także powinna być dostosowana do wieku dziecka. Pasty dla najmłodszych często mają przyjemny smak oraz zapach. Należy jednak pilnować, by zachęcone nimi dziecko – zamiast zjadać pastę – wypłukiwało ją.

 

W prawidłowej higienie jamy ustnej u dzieci bardzo ważna jest regularność i wyrobienie zdrowych, właściwych nawyków. Jeśli chcemy, aby zęby malucha były zdrowe, powinniśmy zadbać o to, aby czyścił je po każdym posiłku. Ważna jest także prawidłowa technika szczotkowania, dzięki której zęby będą czyste.

 

 

 

 

 

 

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.