DOBRE NAWYKI

Które z nich warto wpoić dziecku jak najwcześniej?

Wychowania dziecka nie wolno odkładać na później – ani się obejrzymy, jak na naukę będzie za późno, a naszą lekcję odrobi za nas ktoś inny, nie zawsze tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Dotyczy to również nawyków, które dorośli przekazują dzieciom. Które z nich warto wpajać już od najmłodszych lat?

 

Cierpliwe oczekiwanie

Nie wszystko, czego chcemy, dostajemy od razu – wie o tym każdy z nas! Tę wiedzę często jednak ukrywamy przed naszymi dziećmi, niemal natychmiast spełniając każdą ich zachciankę. Tymczasem naukę cierpliwego oczekiwania nasze pociechy powinny rozpocząć już we wczesnym dzieciństwie – to bardzo ważne dla ich rozwoju i wychowania. Warto więc uczyć dzieci, że czasem muszą poczekać na swoją kolej (na przykład w sklepie) i że nie wszystko, czego pragną, otrzymają od razu.

 

Zdrowe odżywianie

Jeśli w naszym domu podjadanie słodyczy między posiłkami to norma, a do obiadu podajemy słodkie, gazowane napoje, najprawdopodobniej nasze dziecko nie wyniesie z domu nawyku zdrowego odżywiania i dbania o dietę. Jeśli jednak zamiast słodyczy zajadamy warzywa, a kolorowy napój zastępujemy wodą, istnieje szansa, że przekażemy dziecku nawyk dokonywania zdrowszych, żywieniowych wyborów. Warto o tym pamiętać w czasie rodzinnych zakupów – dziecko uczy się od nas, które produkty powinny znaleźć się w koszyku.

 

Proszę, przepraszam, dziękuję

Małe dzieci uczą się przez powtarzanie, dlatego warto jak najczęściej w ich obecności o coś prosić, przepraszać i mówić „dziękuję”. „Osłuchane” z tymi słowami dziecko będzie je stosować zdecydowanie chętniej! Ważne jest natomiast, by tych słów nie wymuszać, a jedynie zachęcać dziecko do ich wypowiadania, najlepiej – własnym przykładem!

 

Dbanie o zdrowie i higienę

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety i dbanie o higienę jamy ustnej to podstawowe zasady, które każdy rodzic powinien wpoić swojemu dziecku. Warto zacząć jak najwcześniej, np. kupując maluchowi kolorową szczoteczkę do zębów czy własny ręczniczek do wycierania rączek w toalecie. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo, że w przyszłości nasze dziecko będzie zdrowe i cieszyć się będzie pięknym, białym uśmiechem.

 

Sprzątanie po zabawie

Gdy po zabawie w pokoju malucha panuje chaos, warto zachęcić dziecko do posprzątania. Wrzucanie zabawek do pojemnika lub kosza, może być dla niego kolejną super zabawą! Jednocześnie dziecko wyrobi w sobie nawyk sprzątania i dbania o czystość swojego pokoju. Ważne, aby rodzice byli konsekwentni i nie sprzątali za nie, a jedynie pomagali mu w odkładaniu rzeczy na miejsce i doceniali jego zaangażowanie.

Wpajanie dziecku dobrych nawyków powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej. Od czego zacząć? Przede wszystkim: od siebie. Przykład rodziców ma bowiem największe znaczenie i to od niego zależy, jakie nawyki wpoimy naszym dzieciom. Warto o tym pamiętać! :)

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.