DOBRE NAWYKI

Które z nich warto wpoić dziecku jak najwcześniej?

Wychowania dziecka nie wolno odkładać na później – ani się obejrzymy, jak na naukę będzie za późno, a naszą lekcję odrobi za nas ktoś inny, nie zawsze tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Dotyczy to również nawyków, które dorośli przekazują dzieciom. Które z nich warto wpajać już od najmłodszych lat?

 

Cierpliwe oczekiwanie

Nie wszystko, czego chcemy, dostajemy od razu – wie o tym każdy z nas! Tę wiedzę często jednak ukrywamy przed naszymi dziećmi, niemal natychmiast spełniając każdą ich zachciankę. Tymczasem naukę cierpliwego oczekiwania nasze pociechy powinny rozpocząć już we wczesnym dzieciństwie – to bardzo ważne dla ich rozwoju i wychowania. Warto więc uczyć dzieci, że czasem muszą poczekać na swoją kolej (na przykład w sklepie) i że nie wszystko, czego pragną, otrzymają od razu.

 

Zdrowe odżywianie

Jeśli w naszym domu podjadanie słodyczy między posiłkami to norma, a do obiadu podajemy słodkie, gazowane napoje, najprawdopodobniej nasze dziecko nie wyniesie z domu nawyku zdrowego odżywiania i dbania o dietę. Jeśli jednak zamiast słodyczy zajadamy warzywa, a kolorowy napój zastępujemy wodą, istnieje szansa, że przekażemy dziecku nawyk dokonywania zdrowszych, żywieniowych wyborów. Warto o tym pamiętać w czasie rodzinnych zakupów – dziecko uczy się od nas, które produkty powinny znaleźć się w koszyku.

 

Proszę, przepraszam, dziękuję

Małe dzieci uczą się przez powtarzanie, dlatego warto jak najczęściej w ich obecności o coś prosić, przepraszać i mówić „dziękuję”. „Osłuchane” z tymi słowami dziecko będzie je stosować zdecydowanie chętniej! Ważne jest natomiast, by tych słów nie wymuszać, a jedynie zachęcać dziecko do ich wypowiadania, najlepiej – własnym przykładem!

 

Dbanie o zdrowie i higienę

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety i dbanie o higienę jamy ustnej to podstawowe zasady, które każdy rodzic powinien wpoić swojemu dziecku. Warto zacząć jak najwcześniej, np. kupując maluchowi kolorową szczoteczkę do zębów czy własny ręczniczek do wycierania rączek w toalecie. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo, że w przyszłości nasze dziecko będzie zdrowe i cieszyć się będzie pięknym, białym uśmiechem.

 

Sprzątanie po zabawie

Gdy po zabawie w pokoju malucha panuje chaos, warto zachęcić dziecko do posprzątania. Wrzucanie zabawek do pojemnika lub kosza, może być dla niego kolejną super zabawą! Jednocześnie dziecko wyrobi w sobie nawyk sprzątania i dbania o czystość swojego pokoju. Ważne, aby rodzice byli konsekwentni i nie sprzątali za nie, a jedynie pomagali mu w odkładaniu rzeczy na miejsce i doceniali jego zaangażowanie.

Wpajanie dziecku dobrych nawyków powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej. Od czego zacząć? Przede wszystkim: od siebie. Przykład rodziców ma bowiem największe znaczenie i to od niego zależy, jakie nawyki wpoimy naszym dzieciom. Warto o tym pamiętać! :)

Ostatnie artykuły

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

HIGIENA JAMY USTNEJ U DZIECKA.

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

JAKIE PREZENTY KUPOWAĆ DZIECIOM?

Czytaj dalej

WITAMY NOWEGO DOMOWNIKA

Czytaj dalej

Urządzenia mobilne szkodzą dzieciom

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

„Kochanie, będziesz mieć siostrę”... 

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.