NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Zbliża się koniec wakacji i już wkótce wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Dla niektórych z nich adaptacja będzie trudna, a rozstanie z rodzicami – bolesne. Co zrobić, by przebiegło jak najlepiej? Jak przygotować dziecko do przedszkola i jak oszczędzić mu stresu oraz łez? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

 

Po pierwsze: rozmawiać

Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, że już wkrótce w jego życiu nastąpi duża zmiana – rozpocznie nowy etap. Nie wolno postawić dziecka przed faktem dokonanym, konieczna są wcześniejsze rozmowy – rodzice powinni opowiadać dziecku o tym, jak jest w przedszkolu, co będzie tam robiło, jak będzie wyglądał jego dzień. Warto koncentrować się na pozytywnych stronach: zabawach na placu zabaw, nowych kolegach, fajnych zabawkach i nauce ciekawych rzeczy.

 

Po drugie: zacząć od siebie

Bardzo często to nie dzieci, ale rodzice mają problem z rozstaniem. Warto więc przyjrzeć się własnym emocjom związanym ze zmianą sytuacji i przepracować je jak najwcześniej, by ułatwić początki zarówno sobie, jak i dziecku. W oswojeniu się z nowym etapem ważny będzie wybór przedszkola – łatwiej nam będzie powierzyć dziecko placówce, którą poznaliśmy, do której mamy duże zaufanie. Może warto skorzystać z poleceń przyjaciół?

 

Po trzecie: skorzystać z możliwości wcześniejszej adaptacji

Większość placówek przedszkolnych umożliwia wcześniejszą adaptację, np. w czasie wakacji. Maluchy mają wówczas okazję, by przez jedną lub dwie godzinny dziennie pobawić się na przedszkolnym placu zabaw, pobyć z innymi dziećmi we wspólnej sali. Dzięki temu, gdy dziecko zostanie przedszkolakiem, łatwiej mu będzie odnaleźć się wśród kolegów i koleżanek. Sama placówka również będzie mu już znana, co zmniejszy dyskomfort i stres.

 

Po czwarte: socjalizować

Ważne jest, aby dziecko, które będzie przedszkolakiem, było przyzwyczajone do zabawy z innymi dziećmi i zostawania pod opieką innych osób niż mama i tata. Warto zatem, na długo przez rozpoczęciem przedszkola, zabierać dzieci do bawialni i klubów malucha oraz pozostawiać pod czujnym okiem babci, cioci lub niani. W ten sposób dziecko nauczy się, że chwilowe rozstanie z rodzicami to nie koniec świata.  Będzie również wiedziało, że mama i tata, choć czasem muszą pozostawić je z kimś innym, zawsze po nie wracają.

 

Choć początki często bywają trudne, zwykle już kilka tygodni wystarczy, by maluch polubił swoje przedszkole, nowych kolegów oraz ciocie – przedszkolanki. Adaptację, zarówno sobie, jak i dziecku, można jednak ułatwić. W jaki sposób? Stosując się do powyższych wskazówek!

 

Ostatnie artykuły

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

HIGIENA JAMY USTNEJ U DZIECKA.

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

JAKIE PREZENTY KUPOWAĆ DZIECIOM?

Czytaj dalej

WITAMY NOWEGO DOMOWNIKA

Czytaj dalej

Urządzenia mobilne szkodzą dzieciom

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

„Kochanie, będziesz mieć siostrę”... 

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.