NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Zbliża się koniec wakacji i już wkótce wiele dzieci po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Dla niektórych z nich adaptacja będzie trudna, a rozstanie z rodzicami – bolesne. Co zrobić, by przebiegło jak najlepiej? Jak przygotować dziecko do przedszkola i jak oszczędzić mu stresu oraz łez? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

 

Po pierwsze: rozmawiać

Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, że już wkrótce w jego życiu nastąpi duża zmiana – rozpocznie nowy etap. Nie wolno postawić dziecka przed faktem dokonanym, konieczna są wcześniejsze rozmowy – rodzice powinni opowiadać dziecku o tym, jak jest w przedszkolu, co będzie tam robiło, jak będzie wyglądał jego dzień. Warto koncentrować się na pozytywnych stronach: zabawach na placu zabaw, nowych kolegach, fajnych zabawkach i nauce ciekawych rzeczy.

 

Po drugie: zacząć od siebie

Bardzo często to nie dzieci, ale rodzice mają problem z rozstaniem. Warto więc przyjrzeć się własnym emocjom związanym ze zmianą sytuacji i przepracować je jak najwcześniej, by ułatwić początki zarówno sobie, jak i dziecku. W oswojeniu się z nowym etapem ważny będzie wybór przedszkola – łatwiej nam będzie powierzyć dziecko placówce, którą poznaliśmy, do której mamy duże zaufanie. Może warto skorzystać z poleceń przyjaciół?

 

Po trzecie: skorzystać z możliwości wcześniejszej adaptacji

Większość placówek przedszkolnych umożliwia wcześniejszą adaptację, np. w czasie wakacji. Maluchy mają wówczas okazję, by przez jedną lub dwie godzinny dziennie pobawić się na przedszkolnym placu zabaw, pobyć z innymi dziećmi we wspólnej sali. Dzięki temu, gdy dziecko zostanie przedszkolakiem, łatwiej mu będzie odnaleźć się wśród kolegów i koleżanek. Sama placówka również będzie mu już znana, co zmniejszy dyskomfort i stres.

 

Po czwarte: socjalizować

Ważne jest, aby dziecko, które będzie przedszkolakiem, było przyzwyczajone do zabawy z innymi dziećmi i zostawania pod opieką innych osób niż mama i tata. Warto zatem, na długo przez rozpoczęciem przedszkola, zabierać dzieci do bawialni i klubów malucha oraz pozostawiać pod czujnym okiem babci, cioci lub niani. W ten sposób dziecko nauczy się, że chwilowe rozstanie z rodzicami to nie koniec świata.  Będzie również wiedziało, że mama i tata, choć czasem muszą pozostawić je z kimś innym, zawsze po nie wracają.

 

Choć początki często bywają trudne, zwykle już kilka tygodni wystarczy, by maluch polubił swoje przedszkole, nowych kolegów oraz ciocie – przedszkolanki. Adaptację, zarówno sobie, jak i dziecku, można jednak ułatwić. W jaki sposób? Stosując się do powyższych wskazówek!

 

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.