WITAMY NOWEGO DOMOWNIKA

W życiu wielu rodziców przychodzi taki moment, w którym ich pociecha prosi o psa. Przyjęcie go pod swój dach oznacza jednak odpowiedzialność, nowe obowiązki i sporą zmianę, zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych. Jak przygotować dziecko na pojawienie się w domu psa? Oto kilka przydatnych wskazówek!

 

Pies = obowiązki

Maluch musi zdawać sobie sprawę, że pies, choć z pewnością stanie się fantastycznym towarzyszem zabaw, będzie oznaczał także nowe obowiązki. Ich zakres względem czworonoga warto ustalić jeszcze przed przyjęciem go pod swój dach. Należy również dostosować go do wieku dziecka – maluch może dbać o to, by w psiej misce zawsze była woda, starsze dziecko może psa karmić, a nastolatek wyprowadzać go na spacer. W zajęcia związane z czworonogiem warto zaangażować pociechę już na etapie szykowania dla niego wyprawki – dzięki temu od początku dziecko będzie czuło się za zwierzę odpowiedzialne.

 

Pies to nie zabawka

Przede wszystkim należy od początku uświadomić dziecko, że pies to nie zabawka i – gdy mu się znudzi – nie będzie można wymienić go nowszy, ładniejszy model. Należy również wyznaczyć granice zabawy, których nie wolno będzie dziecku przekraczać. Pies to bowiem żywe zwierzę, które ma prawo do wypoczynku i które nie może być zmuszane do zabawy, np. poprzez szarpanie za uszy czy łapy. Na rodzicach spoczywa również obowiązek nauczenia dziecka właściwych zachowań, m.in. nieprzeszkadzania psu w czasie jedzenia, prowadzenia na smyczy, reagowania w sytuacjach, gdy zwierzę jest zestresowane bądź przestraszone.

 

Zabawki

Decydując się na szczenię, rodzice muszą być przygotowani na to, że już wkrótce w ich domu pojawią się kolejne zabawki. Tym razem jednak będą to zabawki… zwierzęcia! Warto zatem uprzedzić dziecko, że pies – tak jak ono – lubi się bawić i będzie mieć swoje zabawki. Co więcej, gdy poczuje się znudzony, może sięgnąć po te, które należą do dziecka. By uniknąć ich pogryzienia, maluch będzie więc musiał z większą niż dotąd troską dbać o porządek w swoim pokoju.

Pojawienie się w domu psa to wyzwanie dla wszystkich domowników, także tych najmłodszych. Wspólne początki mogą być jednak prostsze, jeśli pamiętać będziemy o kilku powyższych wskazówkach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, nowy domownik będzie czuł się pod naszych dachem dobrze, a domownicy prędko pokochają wspólne życie z pupilem.

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.