WITAJ SZKOŁO!

Gdy dziecko po raz pierwszy idzie do szkoły, rodzice drżą ze strachu – czy sobie poradzi? Czy znajdzie przyjaciół? Jak zostanie przyjęte przez rówieśników? Obawy te podzielają także najmłodsi, w których szkolne początki zwykle wywołują duży stres. Na szczęście istnieją sposoby na to, by nieco je świeżo upieczonemu szkolniakowi ułatwić i przygotować go na nowy rozdział.

 

Nauka samodzielności

Szkolne klasy liczą zwykle od 20 do 30 osób. W tak dużej grupie dzieci nauczycielowi trudno jest każdemu z nich pomóc w ubieraniu, odprowadzaniu do toalety itp. Dziecku będzie więc zdecydowanie łatwiej, gdy same będą w stanie zadbać o swoje potrzeby. Warto zatem nauczyć dziecko samodzielności – nie tylko w ubieraniu się, ale także w pakowaniu tornistra, dokonywania drobnych zakupów, korzystaniu z WC.

 

Oswajanie nowej przestrzeni

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki warto wybrać się z przyszłym pierwszoklasistą do szkoły, bo oswoić nieznaną przestrzeń – pokazać malcowi, w którym miejscu znajdować się będzie jego klasa, toaleta, pokój nauczyciela, szatnia czy szkolny sklepik. Dzięki temu, w pierwszych dniach nauki dziecko będzie czuło się pewniej i nieco łatwiej będzie mu poruszać się po szkole.

 

Budowa pozytywnego nastawienia

To, w jaki sposób dziecko będzie myśleć o rozpoczynającej się nauce, w dużej mierze zależy od tego, jakie zbudujemy w nim nastawienie. Warto zadbać o to, by było ono jak najlepsze. W jaki sposób? Np. opowiadając mu o własnych początkach w szkole, ulubionych nauczycielach i kolegach. Dziecko z pewnością chętnie wysłucha wspomnień i obejrzy zachowane z tych czasów fotografie! 

 

Wspólne przygotowania

Jednym z najprzyjemniejszych stron zbliżającego się roku szkolnego, jest konieczność przygotowania szkolnej wyprawki. Warto zaangażować w nie dziecko – zabrać je na wspólne zakupy i pozwolić mu wybrać tornister, zeszyty i szkolne przybory. Piękne, kolorowe elementy wyprawki sprawią, że dziecko nie będzie mogło doczekać się ich użycia! Nie zapomnijmy o przyklejeniu na nie naklejek z jego imieniem i nazwiskiem – w razie zagubienia łatwiej będzie je znaleźć.

 

Początki w szkole, choć bywają trudne, mogą być źródłem miłych, dziecięcych wspomnień. By Wasza pociecha po latach powracała do nich z przyjemnością, warto jej nieco pomóc i przygotować ją na nowy, ważny rozdział. Powyższe sposoby z pewnością Wam w tym pomogą!

 

 

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.