Urządzenia mobilne szkodzą dzieciom

Dowiedz się, w jaki sposób!

Telewizyjne reklamy zachęcają do zakupu elektronicznych urządzeń dzieciom już od najmłodszych lat. Ale czy tablet bądź smartfon to rzeczywiście dobry pomysł? Czy taki prezent będzie dla dziecka odpowiedni i nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie? Specjaliści są zgodni: urządzenia mobilne szkodzą i mogą być bardziej niebezpieczne niż nam się wydaje. W jaki sposób wpływają na dzieci?

 

 

Zaburzenia rozwoju motoryki

Małe dzieci rozwijają motorykę małą poprzez dotykanie i chwytanie różnego rodzaju przedmiotów, np. zabawek. Z tego powodu tworzone są różnorodne zabawki o specjalnych, charakterystycznych cechach, które poprawiają motorykę. Telefon bądź tablet nie spełniają tej funkcji, wręcz przeciwnie – dziecko ma do czynienia wciąż z tą samą, gładką powierzchnią. Na korzystaniu z tego rodzaju urządzeń cierpi również motoryka duża – jest to spowodowane tym, że korzystające z telefonu bądź tabletu dziecko praktycznie nie wykonuje aktywności fizycznej.

 

Zaburzenia socjalizacji i więzi społecznych

Nieustanne wpatrywanie się w ekran telefonu nie tylko pogarsza stan zdrowia dziecka, ale też wpływa na jego relacje z otoczeniem. Nierzadko fascynacja grami na telefon bądź tablet powoduje, że dziecko zaniedbuje swoich kolegów i koleżanki, wycofuje się z dotychczasowych przyjaźni, a czasem również zaniedbuje rodzinę i szkolne obowiązki. W konsekwencji może dojść do poważnych zaburzeń socjalizacji i więzi społecznych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka.

 

Niebezpieczne uzależnienie

Naukowcy dowiedli, że od powiadomień z mediów społecznościowych, które odbierają nasze smartfony, można się uzależnić. W sieci nie brakuje również wołania o pomoc rodziców, których dzieci wpadły w sidła uzależnienia od gier i aplikacji. Uzależnione dziecko nie tylko traci zainteresowanie nauką, ale także zabawą z rówieśnikami i życiem rodziny – rodzice często odnoszą wrażenie, że jest nieobecne, że nie interesuje go nic poza telefonem. Uzależnienie wymaga pomocy specjalisty!

 

Niestety, to dopiero początek długiej listy skutków, jakie może spowodować u dzieci nadmierne i zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych. Kolejne to m.in. nadwaga, pogorszenie wzroku, koncentracji i wady postawy. Jak ich uniknąć? Odpowiedź jest prosta: ograniczać dzieciom możliwość korzystania z urządzeń mobilnych, uważnie obserwować, jaki wywierają one na naszą pociechę wpływ i reagować, gdy tylko dostrzeżemy niepokojące objawy.

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.