Olejki eteryczne, a zdrowie dzieci

Czy wszystkie są bezpieczne?

Olejki eteryczne wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i aromaterapii. Stosują je również rodzice chcąc uporać się z przeziębieniem i innymi dolegliwościami swych pociech. Niestety, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie zawsze olejki eteryczne są dla dzieci bezpieczne – niekiedy mogą stanowić dla ich zdrowia poważne zagrożenie! W jakich sytuacjach olejki stają się niebezpieczne?

 

Zatrucie wskutek wypicia

Olejki eteryczne pięknie pachną – lubimy zapach olejku goździkowego, eukaliptusowego czy z drzewa herbacianego. Podoba się on również dzieciom, które skuszone aromatem mogą spróbować wypić olejek, zwłaszcza ten, który będzie zamknięty w małej buteleczce. Z tego względu rodzice powinni zachowywać względy bezpieczeństwa i pilnować, by olejek nie dostał się w niepowołane ręce, w szczególności w ręce najmłodszych.

 

Niepożądane reakcje

Olejki eteryczne, które w niewielkiej ilości mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w zbyt dużej mogą stanowić zagrożenie. Pamiętajmy, że skóra dzieci jest bardziej delikatna niż nasza, a przez to podatna na wszelkie podrażniania. Dziecko może zatem pod wpływem olejku odczuwać objawy uczulenia, a nawet poparzenia. Niebezpieczne jest także wdychanie olejków bądź spożywanie zawierających je preparatów. W wyniku przedawkowania u najmłodszych mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności wątroby i obrzęku mózgu.

 

Olejki eteryczne w ciąży

Olejku eteryczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla niemowlęcia bądź starszego dziecka, ale także dla płodu! Te naturalne są skoncentrowane i mają bardzo silne działanie. Niektóre z nich mogą wywołać skurcze macicy i w konsekwencji doprowadzić do poronienia. Których olejków szczególnie powinny wystrzegać się przyszłe mamy? Przede wszystkim olejku lawendowego, hyzopowego oraz olejków z rozmarynu, majeranku, szałwii, jałowca, jaśminu, bazylii i gałki muszkatołowej. Chcąc zatem stosować aromaterapię w czasie ciąży, należy upewnić się, że dany olejek jest bezpieczny dla płodu.

 

Olejki eteryczne, choć mogą niwelować wiele dolegliwości zdrowotnych, mogą je również wywoływać i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Należy je więc przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i stosować w odpowiednim stężeniu. Pamiętajmy też, że nie wszystkie olejki eteryczne są dla najmłodszych odpowiednie! Przed użyciem powinniśmy upewnić się, czy sięgamy po właściwy produkt. 

 

                                         

 

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.