Olejki eteryczne, a zdrowie dzieci

Czy wszystkie są bezpieczne?

Olejki eteryczne wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i aromaterapii. Stosują je również rodzice chcąc uporać się z przeziębieniem i innymi dolegliwościami swych pociech. Niestety, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie zawsze olejki eteryczne są dla dzieci bezpieczne – niekiedy mogą stanowić dla ich zdrowia poważne zagrożenie! W jakich sytuacjach olejki stają się niebezpieczne?

 

Zatrucie wskutek wypicia

Olejki eteryczne pięknie pachną – lubimy zapach olejku goździkowego, eukaliptusowego czy z drzewa herbacianego. Podoba się on również dzieciom, które skuszone aromatem mogą spróbować wypić olejek, zwłaszcza ten, który będzie zamknięty w małej buteleczce. Z tego względu rodzice powinni zachowywać względy bezpieczeństwa i pilnować, by olejek nie dostał się w niepowołane ręce, w szczególności w ręce najmłodszych.

 

Niepożądane reakcje

Olejki eteryczne, które w niewielkiej ilości mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w zbyt dużej mogą stanowić zagrożenie. Pamiętajmy, że skóra dzieci jest bardziej delikatna niż nasza, a przez to podatna na wszelkie podrażniania. Dziecko może zatem pod wpływem olejku odczuwać objawy uczulenia, a nawet poparzenia. Niebezpieczne jest także wdychanie olejków bądź spożywanie zawierających je preparatów. W wyniku przedawkowania u najmłodszych mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności wątroby i obrzęku mózgu.

 

Olejki eteryczne w ciąży

Olejku eteryczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla niemowlęcia bądź starszego dziecka, ale także dla płodu! Te naturalne są skoncentrowane i mają bardzo silne działanie. Niektóre z nich mogą wywołać skurcze macicy i w konsekwencji doprowadzić do poronienia. Których olejków szczególnie powinny wystrzegać się przyszłe mamy? Przede wszystkim olejku lawendowego, hyzopowego oraz olejków z rozmarynu, majeranku, szałwii, jałowca, jaśminu, bazylii i gałki muszkatołowej. Chcąc zatem stosować aromaterapię w czasie ciąży, należy upewnić się, że dany olejek jest bezpieczny dla płodu.

 

Olejki eteryczne, choć mogą niwelować wiele dolegliwości zdrowotnych, mogą je również wywoływać i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Należy je więc przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i stosować w odpowiednim stężeniu. Pamiętajmy też, że nie wszystkie olejki eteryczne są dla najmłodszych odpowiednie! Przed użyciem powinniśmy upewnić się, czy sięgamy po właściwy produkt. 

 

                                         

 

Ostatnie artykuły

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

JAKIE PREZENTY KUPOWAĆ DZIECIOM?

Czytaj dalej

WITAMY NOWEGO DOMOWNIKA

Czytaj dalej

„Kochanie, będziesz mieć siostrę”... 

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Chore dziecko-kiedy powinno zostać w domu?

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

ZDALNA OPIEKA NAD DZIEĆMI

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

PIERWSZY DZIEŃ Z OPIEKUNKĄ

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.