„Kochanie, będziesz mieć siostrę”... 

....czyli jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Na pewnym etapie rozwoju większość dzieci nie może doczekać się rodzeństwa. W młodszym braciszku lub siostrzyczce widzą przede wszystkim towarzysza zabaw i sojusznika. Rzeczywistość po pojawieniu się w domu noworodka nie przystaje jednak do dziecięcych wyobrażeń, a nowy członek rodziny – zamiast entuzjazmu – niekiedy budzi strach i rozczarowanie. Co zrobić, by tych negatywnych emocji uniknąć i jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Nietrafiony prezent

Niektórzy rodzice sądzą, że dobrym pomysłem będzie zrobienie dziecku niespodzianki. Z tego powodu nie informują swej pociechy o ciąży, a o narodzinach brata lub siostry mówią dopiero wówczas, gdy maluch jest już na świecie. Niestety, taki prezent-niespodzianka może spotkać się z bardzo negatywnym przyjęciem! Trudno bowiem wyobrazić sobie, by dziecko pokochało kogoś, kogo zupełnie nie zna i o kim nic nie wie. Pojawienie się w jego życiu rodzeństwa to bardzo duża zmiana, do której dziecko powinno zostać przygotowane.

 

Daj dziecku czas

Za sprawą oksytocyny, większość świeżo upieczonych mam, już od pierwszych chwil życia dziecka, darzy je silnym uczuciem. Nie dotyczy to jednak starszego rodzeństwa, które początkowo może nie czuć do malca ani miłości, ani przywiązania. To zupełnie normalne! Nie należy naciskać – warto dać dziecku czas i pozwolić, by naturalnie zbudowało więź z siostrą lub bratem.

 

Oswajaj i wtajemniczaj

O relacje dziecka z przyszłym rodzeństwem warto zadbać już w czasie ciąży, opowiadając mu – oczywiście zrozumiałym dla niego językiem – o rozwoju maleństwa i tłumacząc, jak nowy członek rodziny zmieni jej codzienne funkcjonowanie. By dziecko nie było zazdrosne, podkreślaj dobre strony bycia starszą siostrą lub bratem. Należy do nich m.in. możliwość zabawy z rówieśnikami, rozmowy z rodzicami, skakania i biegania – nowe rodzeństwo nieprędko będzie mogło sobie na to pozwolić!

Pojawienie się w domu rodzeństwa będzie dla dziecka prostsze, jeśli do nowej sytuacji rodzice przygotują całą rodzinę. Dziadkowie, ciocie i wujkowie nie powinni zapominać o starszym dziecku – ich zainteresowanie jest mu bardzo potrzebne! Dobrze byłoby, aby na pierwszą wizytę po porodzie, oprócz upominku dla mamy i noworodka, zabrali również drobiazg dla starszego dziecka. Dzięki temu nie poczuje się ono pominięte!

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.