Chore dziecko-kiedy powinno zostać w domu?

Nadeszła jesień, a wraz z nią czas chorób i przeziębień. Jeśli Wasza pociecha rano budzi się z katarem, skarży się na ból gardła i nie ma apetytu, najprawdopodobniej złapała infekcję. Ale czy objawy te oznaczają, że dziecko powinno zostać w domu? Kiedy bezwzględnie nie może pójść do przedszkola lub szkoły?

Gorączka

Objawem, który nakazuje rodzicom pozostawić dziecko w domu, jest m.in. gorączka. Przypomnijmy, że prawidłowa temperatura ciała powinna być poniżej 37 st. C. Jeśli jest wyższa, dziecko ma stan podgorączkowa, a jeśli przekracza 38 st. C., maluch ma gorączkę i nie może wychodzić na zewnątrz. Należy uważnie obserwować dziecko i sprawdzać, czy temperatura nie podnosi się. Gorączce bardzo często zaczynają towarzyszyć inne objawy, których nie wolno lekceważyć!

Katar i objawy przeziębienia

Katar, jeśli nie jest objawem alergii, niemal zawsze świadczy o początkach przeziębienia. Jeśli towarzyszy mu kaszel, osłabienie i bóle mięśni, dziecko powinno pozostać w domu. Jeżeli choroba będzie się rozwijać, konieczna stanie się wizyta u lekarza. Jeśli objawy ustąpią, po kilku dniach dziecko będzie mogło wrócić do szkoły lub przedszkola.

Wysypka

Gdy na skórze dziecka pojawia się wysypka, nim pozwolimy, by poszło do szkoły lub przedszkola, powinniśmy ustalić jej przyczynę. Niekiedy zmiany skórne mogą być objawem alergii, np. pokarmowej. Może się jednak zdarzyć, że są symptomem bostonki, różyczki lub ospy.

Biegunka lub wymioty

Jeśli w nocy dziecko wymiotowało lub miało biegunkę, być może zjadło coś nieodpowiedniego, a problemy jelitowe są tego efektem. Do póki jednak nie mamy pewności, czym są one spowodowane, dziecko przez co najmniej 24 godziny powinno pozostać w domu. W tym czasie rodzice mogą zaobserwować rozwój choroby bądź zaczekać aż objawy całkowicie ustąpią. Zarówno wymioty, jak i biegunka powodują osłabienie, dlatego należy zapewnić dziecku wypoczynek i zadbać o nawodnienie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – głosi znane powiedzenie. Właśnie dlatego, nie powinniśmy lekceważyć niepokojących objawów u dzieci. W przypadku ich wystąpienia warto zatrzymać dziecko w domu i reagować, nim rozwinie się choroba!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie artykuły

CO ZABRAĆ DLA DZIECKA NAD WODĘ?

Czytaj dalej

ZABEZPIECZAMY DZIECKO PRZED UKĄSZENIAMI OWADÓW

Czytaj dalej

WITAJ SZKOŁO!

Czytaj dalej

Mikołajki tuż-tuż....

Czytaj dalej

NASZE DZIECKO IDZIE DO PRZEDSZKOLA

Czytaj dalej

DOBRE NAWYKI

Czytaj dalej

Z DZIECKIEM W GALERII HANDLOWEJ

Czytaj dalej

WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA

Czytaj dalej

Czy i jak hartować dziecko?

Czytaj dalej

JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ CZAS Z DZIECKIEM....

Czytaj dalej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Utworzenie i prowadzenie nowoczesnej platformy internetowej służącej gromadzeniu i wymianie informacji dotyczących dzieci z obszaru LGD Zakole Dolnej Wisły" mająca na celu poprawę warunków i możliwości powstania nowych miejsc pracy na obszarze LGD "Zakole Dolnej Wisły" do 2023 r. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.